FİT OLMANIN SIRRI

Asrın Tandırı

ekmekleri ile

sağlıklı beslenin

LEZZETİN GİZLİ ADRESİ

Beslenme rutininizde
yiyebileceğiniz en sağlıklı
ekmek seçimi,
Asrın Tandırı Ekmekleri!

SAĞLIKLI BESLENME FORMÜLÜ

-Zayıflamak mı istiyorsunuz?
-Kan Şekerinizi Dengelemek mi İstiyorsunuz?
-Sindirim Rahatlığı mı İstiyorsunuz?

Bir Ekmekten Alabileceğiniz Maksimum Fayda İçin Seçiminiz Asrın Tandırı Ekmekleri olsun.

Hakkımızda

Asrın Tandırı ekmekleri, kavuzlu buğday, kamut ve çavdar gibi ata tohumlarından üretilmiş organik ve rafine edilmemiş tahıllardan yapılan lezzetli ve besleyici bir lavaş ekmektir. Her öğün sofralarınızda yiyeceğiniz her yemeğe katık olabilecek, önemli  bileşenlere sahip  değerli bir besindir.

Çavdarlı ekmeğimizde 95 yıllık, diğer çeşitlerimizde ise 85 yıllık ekşi maya kullanmaktayız. Ve mayalama işlemimiz en az 7-8 ile 24 saat aralığında yavaş ve soğuk fermente tekniği ile gerçekleşir. Bu da ekmeklerimize doğal koruyucu özelliği katar. Dolayısıyla ekmeklerimiz paket ürünü olmasına rağmen raf ömrünü uzatmak için herhangi bir koruyucu veya katkı maddesi içermez.

Ekmeklerimizin en önemli özelliği, sindirimi düzenlemeye yardımcı olan yüksek diyet lifi içermesidir. Yüksek diyet lifi aynı zamanda kan şekerini  de düzenlemesiyle de bilinir.  Dolayısıyla ekmeklerimiz hem diyet yapanlar için, hem de diyabet hastaları için oldukça faydalı bir besindir.  İçeriğindeki yüksek protein, vitamin ve mineraller ve prebiyotik, bir ekmekten alınabilecek maksimum faydayı sağlar.

Asrın Tandırı ekmekleri, lezzetli ve besleyici yoğun profili ile en seçici damak tadına sahip olanları bile memnun edecektir.

Biz Diyelim Ekmek, Siz Deyin Lavaş

Evet, yüzyıllardır şehirden köyüne kadar alışık olduğumuz

geleneksel beyaz somun ekmeğimizden farklı olduğumuzu söyleyebiliriz.  Elbette  ekmek en temel besin öğelerimizden biridir.  Asrın Tandırı olarak, her gün beslenme rutinimizin baş rol oyuncusu olan bu besin öğesini, olabilecek en sağlıklı hale dönüştürmek istedik. Yaptığımız uzun arge çalışmaları neticesinde, kullandığımız malzemelerin kalitesi , reçetelerimizin oranları, fermantasyon tekniği, pişirme ve soğutma tekniği ve nihayetinde  ambalajlanmasına kadar her aşaması incelikle formülize edilmiştir.  Ve ortaya çıkan sonuçta, dokusuyla, kokusuyla, tadıyla farklı ve lezzetli ve en önemlisi sağlıklı ekmekler olmuştur.

Asrın  Tandırı markasıyla bugün tam buğdaylı,  kepekli, yulaflı, arpa ve çavdarlı olmak üzere 5 çeşit paketli  ekmeğimiz, dijital platformlarda satışa başlamış, (şimdilik) İstanbul’da market reyonlarında da yerini almaya başlamıştır.