Blog

Sağlıklı Beslenmek Ne Demek?

İYİ BESLENME;

Sağlıklı Bir Diyet İçin Makro Besinden Mikro Besine Kadar Bilinçli Tüketimle Mümkündür.

Gıdalar vücudumuzun çalışması için gerekli olan besin maddelerini içerir. Bedensel işlev için gereken besin sınıflarından dördüne büyük miktarlarda ihtiyaç vardır. Bunlar; karbonhidratlar, yağlar, proteinler, sudur ve makro besin maddeleri olarak adlandırılırlar. Mikro besin maddeleri ise vitaminler ve minerallerdir. Bir gıdanın kalitesinin ölçüsü, sağladığı enerji miktarına ve içerdiği besin maddelerinin miktarıyla ilgilidir.
Tüm mikro besin maddeleri, gıda takviyelerinden ziyade gıdalardan alınmalıdır. Gıda takviyeleri sadece etikette listelenenleri içerir, ancak gıdalarda daha fazla makro ve mikro besin maddesi ve sağlığa yararlı antioksidanlar gibi diğer kimyasalları da barındırır.

Asrın Tandırı olarak dengeli ve iyi beslenmeyi önemsiyor, afiyette kalmanızı diliyoruz…

DENGELİ BESLENME;

Sağlıklı Bir Diyet Yapmak Seçtiğiniz Ürünlerin Kalitesi ve Doğru Ölçüdeki Porsiyonla Mümkündür.

Yediğimiz her öğünde yeterli miktarlarda protein, lif ve kalori sağlayan bir beslenme dengesi kurmalıyız. Dengeli beslenme, vücudumuzun günlük kalori yakım miktarına oranla gerekli besin öğelerini uygun miktarda tüketmektir. Bu da yiyeceğimiz yemekte besin öğelerinin yoğunluğunu planlayarak ve ölçülü bir oranla dengelenir. İftar yemeğinizde yiyeceğiniz bir porsiyon etin yanında tüketeceğiniz yüksek kalitede lif kaynaklı bir besin, vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidrat, mineral ve vitaminleri almanızı sağlayacaktır. İyi kalitede ve yüksek oranda lif içeren besinlere en iyi örnek tahıllardır. Örneğin kırmızı etin yanında tüketeceğiniz bir arpa ekmeği, çok çabuk bir şekilde doyuma ulaştıracaktır. Ve uzun süreli tokluk hissi ile kan şekerini dengeleyerek, sağlıklı bir insülin direnci sağlayacaktır.

ÇEŞİTLİ BESLENME;

Tüm gıda gruplarından her besin öğesini aralıklarla da olsa beslenme rutinine dahil etmek, içerdiği vitamin ve minerallerden çeşitli faydalar kazanmak gerekir.

ek düze bir diyetin en büyük tehlikesi, diğer besin maddelerinin yeterince alınamamasından kaynaklı bir takım rahatsızlıklar doğabilir. Evren ve doğa nasıl bir denge üzerine kurulu ise, insan bedeni de aynı dengede çalışan bir mekanizmadır. Canlılığını sağlıklı bir biçimde sürdürebilmek için ihtiyacı olan tüm gıdaları, ihtiyacı olan oranlarda, doğru bileşenlerle bütünleşmiş olarak alması gerekir.

YETERLİ BESLENME;

Yeterli beslenme, besin maddelerince yoğun gıdaları destekleyen bir diyettir. Besin değeri yüksek gıdalar meyve ve sebzeler, az yağlı etler, kümes hayvanları, balıklar, (az) yağlı süt ürünleri ve tam tahılları içerir. Daha fazla, besin değeri yüksek gıdalar seçmek, aynı zamanda gerekli tüm besin maddelerini sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştıracaktır. Asrın Tandırı olarak ürettiğimiz tüm ekmeklerimizde bu esası göz önünde bulundurarak formüle ettiğimizi belirtmek isteriz. Ekmeklerimizin her çeşidinde yüksek oranda bitkisel protein ve günlük kullanım oranına göre yeterli miktarda organik taneli tahıl kullanmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir